polskikraft.pl

Blog tematyczny o odżywianiu, rodzajach piwa oraz zdrowiu

Lifestyle

Ile kalorii ma piwo?

Ile kalorii ma piwo?

Często spotykamy się z określeniem „brzuch piwny”, co sugeruje, że spożywanie dużych ilości piwa może prowadzić do otyłości brzusznej, zwłaszcza u mężczyzn. Ale czy to prawda, czy mit? Czy piwo naprawdę zawiera tak wiele kalorii? W tym przewodniku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat kaloryczności piwa.

Kaloryczność piwa

Kaloryczność piwa zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy jest to piwo jasne czy ciemne, jak również od dodatków, które są do niego dodawane. Przykładowo, pół litra jasnego piwa zawiera około 245 kcal, natomiast ta sama ilość ciemnego piwa to aż 340 kcal.

Jeśli chodzi o piwa smakowe, które są popularne ze względu na dodatek soków owocowych i cukru, ich kaloryczność jest zdecydowanie wyższa. Na przykład, pół litra piwa o smaku jabłkowym zawiera 270 kcal.

Piwo w porównaniu do słodkich napojów

Można by pomyśleć, że słodzone napoje gazowane, takie jak Coca-Cola, są bardzo kaloryczne. I chociaż jest w tym trochę prawdy, to jednak w porównaniu do piwa nie wypadają one tak źle. Na przykład, 500 ml Coca-Coli zawiera 210 kcal, czyli mniej niż pełne piwo.

Kaloryczność innych napojów alkoholowych

W przypadku wina, kaloryczność zależy od tego, czy jest to wino wytrawne, czy słodkie. Na przykład, 120 ml czerwonego wina wytrawnego zawiera 82 kcal, podczas gdy ta sama ilość słodkiego białego wina ma już 112 kcal.

Wśród napojów alkoholowych najwięcej kalorii zawiera jednak wódka – aż 110 kcal w 50 ml. Wódka smakowa jest jeszcze bardziej kaloryczna – na przykład, 40 ml anyżówki zawiera 136 kcal, a 50 ml koniaku to aż 140 kcal.

Piwo a przyrost tkanki tłuszczowej

Badania naukowe dowodzą, że regularne spożywanie kilku piw dziennie może przyczynić się do zwiększonego przyrostu tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wynika to z kilku powodów.

  • Po pierwsze – kalorie. Piwo jest równie kaloryczne jak słodkie napoje bezalkoholowe. Spożywanie więcej niż jednego piwa dziennie znacząco zwiększa ilość kalorii w diecie.
  • Po drugie, spożywanie piwa zwiększa apetyt, zwłaszcza na niezdrowe przekąski, które są zazwyczaj słone i tłuste.
  • Po trzecie, hormony. W piwie produkowanym z chmielu znajdują się fitoestrogeny, które mogą naśladować żeńskie hormony płciowe w organizmie, prowadząc do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Ile kalorii ma piwo? Dowiedz się z tabeli poniżej.

Rodzaj alkoholuLiczba kalorii
Piwo jasne pełne (0,33 l)162 kcal
Piwo jasne pełne (0,5 l)245 kcal
Piwo ciemne pełne (0,33 l)224 kcal
Piwo ciemne pełne (0,5 l)340 kcal

Udostępnij